telefon programări
programări, Marți-Vineri, orele 9-16:
0729.167.201

Conditii de externare a pacientilor

Externarea pacientului se realizeaza la expirarea curei de tratament (prestabilita).

Externarea  pacientului inaintea expirarii curei de tratament o decide medicul curant, in functie de evolutia starii clinice a acestuia (eventuale agravari a starii generale, decompensari ale comorbiditatilor ce impun intreruperea tratamentului specific recuperator).

In mod exceptional, externarea se poate produce si in motive disciplinare, in cazul in care pacientul/apartinatorul pacientului  nu respecta regulamentul de ordine interna al unitatii: consum de alcool, acte de violenta intre pacienti si pacienti – personalul spitalului, parasirea spitalului, etc.

Pacientul primeste la externare urmatoarele documente:

• Biletul de externare / Scrisoarea medicala;
  • Decontul de cheltuieli aferent perioadei spitalizarii;
  • Reteta compensata / gratuita (dupa caz);
  • Recomandari privind dispozitive medicale;
  • Reprogramare la o data fixa, in functie de recomandarea medicului curant, de comun acord cu pacientul/apartinatorul pacientului;
  • Concediul medical (la cerere) .

Se recomanda ingrijirea la domiciliu (daca este cazul), servicii ce pot fi oferite de furnizorii de ingrijiri la domiciliu.